GPS
Station Total Distance (km) Distance to Next Station (km) Total Ascent (m) Ascent to Next Station (m) Descent to Next Station Time Limit (hrs) Facilities
Start 0 36 0 383 277 0:00
Checkpoint - 1 36 24 383 1246 171 01:20
Checkpoint - 2 60 38 1629 371 1555 03:20
Finish 98 0 2000 0 0 05:00

Programme


7 May 2022

10:00 - 22:00 Race kit delivery - Kemer Olbia Park

10:00 - 19:00 EXPO - Kemer Olbia Park

20:30 - 21:00 Technical Meeting - Kemer Olbia Park

 

8 May 2022

07:30 - 17:00 EXPO - Kemer Olbia Park

06:00 - 07:30 Race kit delivery - Kemer Olbia Park

             08:00 AKRA Course (98 km) Start - Kemer Olbia Park

             08:30 AG TOHUM Course (49 km) Start - Kemer Olbia Park

             14:00 AKRA Gran Fondo Antalya Award Ceremony - Kemer Olbia Park


Rules and Regulations

General Information

AKRA Gran Fondo Antalya is an amateur road bike race, consisting of two individual routes.

The race will be held under the regulations of the UCI and the Turkish Cycling Federation.

AKRA Course, 98 km race starts on 8 May, 2022 at 08:00 at Kemer Olbia Park and finishes at the same point, after a 2000 m+ ascent.

 

Registration Fee

AKRA Gran Fondo Antalya - AKRA Course (104 km) registration fees:

- Non-refundable registration fee: 400 TL
- Refundable registration fee: 450 TL (Fully refundable if registration is cancelled until 15 April 2022)
- Registration fee after 15 April 2022: 450 TL (Non-refundable)

The payments need to be made during the online registration.

The last date for registrations and course changes is 2 May 2022. The payment should be made until this date for the registration to be valid.

A registration cannot be transferred and the organization will not allow another person to ride on behalf of a registered participant.


Read More

List of Participants

List No Name Surname Team Category Country
1 Youssof Mrad Selaata cycling club Pro Men
2 A Cihan Aytulun VIVENSE Elite Men (18-34)
3 Ahmet Can Alpaslan Elite Men (18-34)
4 Ali İhsan Tokaç Elite Men (18-34)
5 Artem Shcherbyna Leader Citron Team Elite Men (18-34)
6 Ayhan Oksak ISS TÜRKİYE Elite Men (18-34)
7 Barlas Ertürk SunExpress Elite Men (18-34)
8 Cihat Mert Elite Men (18-34)
9 Ekrem Başdoğan Elite Men (18-34)
10 Elnur Guluzade Elite Men (18-34)
11 Emir Uzun Dost Bisikletler S.K Elite Men (18-34)
12 Ertuğrul Dağcı ISS TÜRKİYE Elite Men (18-34)
13 Gorkem Aydin Elite Men (18-34)
14 Hüseyin Subaşı FTA Bisiklet Tk. Elite Men (18-34)
15 Ivan Kharitonov Elite Men (18-34)
16 İhsan Can Hatipoğlu Elite Men (18-34)
17 İsmail Ozan Aşılıoğlu Afad Spor Elite Men (18-34)
18 Kirill Krasavin PeaceNoWar Elite Men (18-34)
19 Konstantin Gopa Serpantin Elite Men (18-34)
20 M.furkan Kıskaç İskenderun bisiklet Elite Men (18-34)
21 Mehmet Dinç Elite Men (18-34)
22 Metin Kuşcu Cyclist Türkiye Elite Men (18-34)
23 Muhammed Erkan Dost Bisikletler Spor Kulübü Elite Men (18-34)
24 Muharrem Güngör Elite Men (18-34)
25 Oleksandr Horbanovskyi Arcadia Elite Men (18-34)
26 Osman Demiratar FTA Bisiklet Tk. Elite Men (18-34)
27 Osman Koç Velespit S. K. Derneği Elite Men (18-34)
28 Ramazan Bostancı EON TOURS Elite Men (18-34)
29 Rami cedaau iskenderun Bisiklet Elite Men (18-34)
30 Roman Ignatenko Desperados Racing Team Elite Men (18-34)
31 Samir Bayramov Ferdi Elite Men (18-34)
32 Selman Tokçan Elite Men (18-34)
33 Sinan Kartal ISS TÜRKİYE Elite Men (18-34)
34 Vitalii Feremyk Arcadia Elite Men (18-34)
35 Yasin Tür SunExpress Elite Men (18-34)
36 Efe İşçi PedalTürk Elite Men (18-34)
37 Ahmet ÇETİNKAYA FTA Bisiklet Tk. Master Men (35-39)
38 Ahmet Can Aslan +30 Pedalist Master Men (35-39)
39 Ahmet Hamdi Başar TRIA Master Men (35-39)
40 Alexey Bogdanov Desperados Racing Team Master Men (35-39)
41 Ayhan Bıyıklıoğlu Nashira Cycling Team Master Men (35-39)
42 Cihan Özdamar HI-RIDE Master Men (35-39)
43 Devran Tulunay Tria Triathlon Team Master Men (35-39)
44 Emre Yoldan Sunexpress Master Men (35-39)
45 Gökçe Kemal Yelgar VELOKSK Master Men (35-39)
46 Gökhan Uzuntaş Orvelo Master Men (35-39)
47 Gökmen Eler Early Birds Cycling Club Master Men (35-39)
48 Hakkı Adnan Ceyhan Trek RMK Mechatronics Master Men (35-39)
49 Kağan Yavuz Master Men (35-39)
50 Mehmet Zahit Pişirici ANTALYASPOR Master Men (35-39)
51 Mustafa Şirin Master Men (35-39)
52 Mustafa Yılmaz Master Men (35-39)
53 Serhat Cihan FTA Bisiklet Tk. Master Men (35-39)
54 Serhat Yılmaz Vargren Master Men (35-39)
55 Sulaiman Kamarudin Master Men (35-39)
56 Uygar Şahin Early Birds Cycling Club Master Men (35-39)
57 Zülfü Karabulut FTA Bisiklet Takımı Master Men (35-39)
58 Fatih Akdağ KumlucaDemirSpor Master Men (35-39)
59 Abdullah Türkmen nazilli belediye spor Master Men (40-44)
60 Ahmet Eren İSS TÜRKİYE Master Men (40-44)
61 Ali Umut Demiroğlu Yapı Kredi Spor Kulübü Master Men (40-44)
62 Cemal Okay YAPI KREDİ BİSİKLET TAKIMI Master Men (40-44)
63 Davut Alkan Bursa nilüfer bisiklet clubu Master Men (40-44)
64 Dejan Kovacic SUNEXPRESS Master Men (40-44)
65 Ercüment Boran Petkim Spor Klb. Master Men (40-44)
66 Evren Şahin iskenderun bisiklet Master Men (40-44)
67 Fatih Özgenlik Trek RMK Mechatronics Master Men (40-44)
68 Fatih Topçu Asla Durma Master Men (40-44)
69 Fatih Saraçoğlu ÇADOSK Master Men (40-44)
70 Ferhat Yılman TREK RMK VBT Master Men (40-44)
71 Gökhan Aydın Kaş_İKAL Master Men (40-44)
72 Hüdai Altınkaymak Triateam Master Men (40-44)
73 Hüseyin Durgun Master Men (40-44)
74 Ilya Romanov Serpantin Master Men (40-44)
75 Kemal Avcı Greenpedal Cycling Master Men (40-44)
76 Mehmet Öngün Green Pedal Cycling Master Men (40-44)
77 Mehmet Özboran GREEN PEDAL CYCLING Master Men (40-44)
78 Mehmet Sarı KOZBİ Kozan Bisiklet Master Men (40-44)
79 Mehmet Yılmaz FTA Bisiklet Tk. Master Men (40-44)
80 Mehmet Zor TRIA Master Men (40-44)
81 Oğuz Özçelik BEYKOZ BELEDİYESİ GENÇLİK SPOR KULÜBÜ Master Men (40-44)
82 Onur Hasan İstillozlu GREEN PEDAL CYCLING TEAM Master Men (40-44)
83 Ozan Demirel Performans Bisiklet Master Men (40-44)
84 Ozan Özlem ISS TÜRKİYE Master Men (40-44)
85 Sergei Sazonov 40-Watts Club Master Men (40-44)
86 Stephane Vernede FTA Bisiklet Tk. Master Men (40-44)
87 Umur Kara ISS TÜRKİYE Master Men (40-44)
88 Vadim Shamigulov Ghost rider Master Men (40-44)
89 Yunus Yetkin Aytemiz Alanyaspor Master Men (40-44)
90 Ziya Gökalp Koca SunExpress Master Men (40-44)
91 Adnan Çetin Yapı Kredi Spor Kulübü Master Men (45-49)
92 Ataman Şekerci Nashira Cycling Team Master Men (45-49)
93 Derya Mutlu akdeniz üniversitesi tıp fakültesi Master Men (45-49)
94 Engin Sarı Amorium Park Master Men (45-49)
95 Harun Türünz NASHİRA CYCLING TEAM Master Men (45-49)
96 İbrahim Baykal Peloton Antalya Master Men (45-49)
97 Kürşat Akın nashira bisiklet takımı Master Men (45-49)
98 Kürşat Kaan Varol Yapı Kredi Spor Kulübü Master Men (45-49)
99 Levent Özsarı TRIA Master Men (45-49)
100 Necati Şevik antalyaspor triatlon Master Men (45-49)
101 Nicholas Anderson Vargren Master Men (45-49)
102 Oğuz Şengezer Sundu Bisiklet Master Men (45-49)
103 Ökkeş Kaymaz FTA Bisiklet Takımı Master Men (45-49)
104 Saeid Sattarzadeh Iran Master Men (45-49)
105 Tamer Bolat Master Men (45-49)
106 Vladimir Voronin Desperados Racing Team Master Men (45-49)
107 Halil İbrahim Arslan TRIA Master Men (50-54)
108 Hüseyin Yılmaz FTA Bisiklet Tk Master Men (50-54)
109 Isa Acar Ferdi Master Men (50-54)
110 Kemal Erhan Özkan NASHIRA BİSİKLET KLUBÜ Master Men (50-54)
111 Levent Demircan SunExpress Master Men (50-54)
112 Majid Kabootari Esfahani Iranian Master Men (50-54)
113 Mehmet Aksoy YAPI KREDİ SPOR KULÜBÜ Master Men (50-54)
114 Nedim Anter Performans Bisiklet Master Men (50-54)
115 Osman Şirin AFAD Gençlik ve Spor kulübü Master Men (50-54)
116 Pierre Bastin BBB racing Master Men (50-54)
117 Refik Ümit Görgülü İkiteker Master Men (50-54)
118 Ian Acaster The Dream Team Master Men (55-59)
119 Mehmet Yıldız FERDİ Master Men (55-59)
120 Volodymyr Perelaznyi Arcadia Master Men (55-59)
121 Paul Alexander Marsh The Dream Team Master Men (60-64)
122 Johan Huyghe Sidestoempers - Like2biketurkey Master Men (65+)
123 Pekka Forstadius Forstadius Master Men (65+)
124 Beyza Bayram TREK RMK MECHATRONICS Elite Women (18-34)
125 Buse Yücel Dost Bisikletler Spor Kulübü Elite Women (18-34)
126 İlkem Gökçe Elite Women (18-34)
127 Melike Çakır Elite Women (18-34)
128 Rümeysa Kıbrız Elite Women (18-34)
129 Anoosheh Iravanian GreenPedal Cycling-Kıbrıs Master Women (35-39)
130 Gamze Ceyhan Trek RMK Mechatronics Master Women (35-39)
131 Buket Demirci FERDİ Master Women (40-44)
132 Ceren Eker Güven TRIA Master Women (40-44)
133 Ayşin Özer Pelotonist Master Women (50-54)

Subscribe Newsletter