GPS
Station Total Distance (km) Distance to Next Station (km) Total Ascent (m) Ascent to Next Station (m) Descent to Next Station Time Limit (hrs) Facilities
Start 0 21 0 174 205 0:00
Checkpoint - 1 Science in Sport 21 28.4 174 216 106 1:05
Checkpoint - 2 49.4 22.1 390 207 285 2:30
Checkpoint - 3 71.5 20.5 597 208 209 3:35
Finish 92 0 805 0 0 4:40

Programme


23 February 2019

10:00 - 22:00 Race kit delivery - AKRA Hotel Antalya

10:00 - 19:00 Expo

16:00 - 17:00 Gran Fondo Panel with the organizer - AKRA Otel Antalya

17:30 - 18:30 Technical Briefing - AKRA Hotel Antalya

 

24 February 2019

07:30 - 17:00 Expo

06:00 - 07:30 Race kit delivery - AKRA Hotel Antalya

             08:00 Long Course (92 km) Start - Lara Street Start Point

             08:30 Short Course (61 km) Start - Lara Street Start Point

             13:00 AKRA Gran Fondo Antalya Award Ceremony - Finish Point

Rules and Regulations


General Information

AKRA Gran Fondo Antalya is an amateur road bike race, consisting of two individual routes.

The race will be held under the regulations of the UCI and the Turkish Cycling Federation.

The long, 92 km race starts on February 24, 2019 at 08:00 at Eski Lara Street and finishes at the same point, after a 805 m+ ascent.

Registration Fee

AKRA Gran Fondo Antalya - Long Course (92 km) registration fees:

- Non-refundable registration fee: 210 TL
- Refundable registration fee: 240 TL (Fully refundable if registration is cancelled until 11 February 2019)
- Registration fee after 11 February 2019: 240 TL (Non-refundable)

The payments need to be made during the online registration.

The last date for registrations is 18 February 2019 and the payment should be made until this date for the registration to be valid.


Read More

List of Participants

List No Name Surname Team Category Country    
1 Eren Kocaağa 5³° Cycling Team Elite Men (19-34)    
2 Ekrem Başdoğan Elite Men (19-34)    
3 Sinan Aksu İstanbul triatlon kulüp Master Men (45-49)    
4 Davut Mutafoğlu UŞAK TEAM Master Men (55-59)    
5 Fatih Topçu Asla Durma Master Men (40-44)    
6 Bülent Büyükarda VeloON6 Master Men (40-44)    
7 Cihan Mert Canıtez Antalya Final Okulları Youth Men (16-18)    
8 Oğushan Tavus - Master Men (50-54)    
9 Erdal Mahir Cüran RUNDAMENTAL Master Men (35-39)    
10 Emir Aksüs Youth Men (16-18)    
11 Ateş Ataseven Ferdi Master Men (40-44)    
12 Ömer Volkan Cüran İTÜ Bisiklet Takımı Master Men (35-39)    
13 İhsan Evren Master Men (35-39)    
14 Ertan Doğan BORUSAN BİSİKLET KULÜBÜ Master Men (45-49)    
15 Serdar Tüysüz S.P.Q.R Elite Men (19-34)    
16 Cem Kadri Özenen VELOMARİS TEAM & IP HOTELS Elite Men (19-34)    
17 Serkan Aksel Master Men (35-39)    
18 Ahmet Uslu İstanbul Bisiklet Spor Kulübü Master Men (35-39)    
19 Mehmet Ertuğrul Karahan Ferdi Master Men (40-44)    
20 Mehmet Sevil İstanbul Bisiklet Spor Kulübü Master Men (35-39)    
21 Mustafa Yuvalaklıoğlu BinGit Master Men (40-44)    
22 Meltem Çiftci Elite Women (19-34)    
23 Orkun Ekinci IGR CC Master Men (55-59)    
24 Burcu Köroğlu Yüz Bin Koş / 5³° Cycling Team Master Women (35-39)    
25 Hüseyin Cem Kartal ABROAD SPORT TOURS Master Men (35-39)    
26 Başar Necdet Ülker Master Men (35-39)    
27 Alpaslan Tütüneken Master Men (40-44)    
28 İsmail Ergun LEFT RIGHT MULTISPORT Master Men (50-54)    
29 Çağrı Can Kaynak LEFTRIGHT MULTISPORT Elite Men (19-34)    
30 Duygun Yurteri İstanbul Triatlon Master Men (35-39)    
31 Kağan Yavuz Master Men (35-39)    
32 Faruk Suat Dede Master Men (50-54)    
33 Kürşat Akın barış bisiklet okulu & akın optik Master Men (45-49)    
34 Yılmaz Yerlikaya YYC Master Men (60-64)    
35 Lee Andy The Port Master Men (55-59)    
36 Yaşar Can Ün Master Men (35-39)    
37 Şadan Bahtiyar İstanbul Bisiklet Spor Klübü Master Men (40-44)    
38 Cenk Turan İstanbul Bisiklet Kulübü Master Men (45-49)    
39 Yuliya Demidova Velody team Elite Women (19-34)    
40 İpek Onaran Sezer Elite Women (19-34)    
41 Sinan Kartal Trakya Bisiklet Spor Kulübü Elite Men (19-34)    
42 Onur Dağlıoğlu Trakya Bisiklet Elite Men (19-34)    
43 Cenk Dağlıoğlu Trakya Bisiklet Elite Men (19-34)    
44 Rasim Küçük La Lorraine Triathlon Team Master Men (35-39)    
45 Andaç Uçar Ferdi Master Men (40-44)    
46 Umut Saraçoğlu Çağlar Teknoloji Elite Men (19-34)    
47 Burak Ünsalan Rmbent Elite Men (19-34)    
48 Burçin Uğur San S.P.Q.R Master Men (35-39)    
49 Sinan Özkan Team Martijn Dekker Elite Men (19-34)    
50 Halil İbrahim Arslan Master Men (45-49)    
51 Levent Şahin Master Men (35-39)    
52 Mehmet Akşen Kuşadası Belediyesi bisiklet ve triatlon spor klubü Master Men (45-49)    
53 Erdal Sevim VeLoON6 Master Men (40-44)    
54 Mustafa Tekin FTA Bisiklet Tk. Master Men (45-49)    
55 Gürhan Akdağ Master Men (45-49)    
56 Ahmet Karpuzoğlu Ceylin Cycle Team Master Men (40-44)    
57 Zhengxin Lyu Elite Men (19-34)    
58 Cem Doğan yok Master Men (45-49)    
59 Hamdi Oğuz Yoldaş ferdi Master Men (45-49)    
60 Göktuğ Yılgenci Borusan Bisiklet Kulübü Master Men (45-49)    
61 Zülfü Karabulut Demir Adımlar spor Kulübü Master Men (35-39)    
62 Mustafa Algan FTA Bisiklet Tk. Master Men (50-54)    
63 Nezih Öget FTA Bisiklet Tk. Master Men (60-64)    
64 Muhammet Bertuğ Polatcı FTA Bisiklet Tk. Elite Men (19-34)    
65 Cemile Aksu FTA Bisiklet Tk. Master Women (40-44)    
66 Ökkeş Kaymaz FTA Bisiklet Tk. Master Men (40-44)    
67 Türkay Şimşek FTA Bisiklet Tk. Elite Men (19-34)    
68 Kadir Yazgan FTA Bisiklet Tk. Elite Men (19-34)    
69 Osman Koç Fiberli Antalyaspor Elite Men (19-34)    
70 Samet Tanış FTA Bisiklet Tk. Elite Men (19-34)    
71 Ali İhsan Tokaç Hacettepe Bisiklet Elite Men (19-34)    
72 Nicholas Anderson Vargren Cycling Team Master Men (40-44)    
73 Caner Başak Team II Moon Elite Men (19-34)    
74 Özgür Arıs Master Men (40-44)    
75 Bilal Çıtak KPMG Cycling Club Elite Men (19-34)    
76 Dejan Kovacic SUNEXPRESS Master Men (40-44)    
77 Ali Ersin Zümrütbaş Yüz Bin Koş Master Men (40-44)    
78 Can Karakuş Bisiklet Mi Dedin Master Men (35-39)    
79 Viktor Fedorov Dnepr Masters Master Men (50-54)    
80 Akif Kurfeyiz Master Men (35-39)    
81 Serhat Yılmaz Vargren Cycling Team Master Men (35-39)    
82 Ali Mert Yavuzoğlu FTA Bisiklet Tk. Elite Men (19-34)    
83 Abdulkerim Sancak Vargren Cycling Team Master Men (55-59)    
84 Utku Kutlu Ferdi Master Men (40-44)    
85 Tuncay Aydınlıyurt Bireysel Master Men (45-49)    
86 İsmail Önder Ünal KPMG Cycling Club Master Men (45-49)    
87 Haluk Babacan babaeski Master Men (50-54)    
88 Nurullah Çayboylu Ferdi Master Men (35-39)    
89 Yahya Tüfekçi Master Men (35-39)    
90 Bilgi Özkan Elite Men (19-34)    
91 Cem Batukan Master Men (45-49)    
92 Ahmet Berber Usual Suspects Master Men (40-44)    
93 Muhammed Yıldız aydın bisiklet Master Men (35-39)    
94 Can Yalaman Bursa Triathlon Spor Kulübü / Peloton Bursa / 7Hg Elite Men (19-34)    
95 Murat Alsan KPMG Cycling Club Master Men (45-49)    
96 Özlem Kızılkaya KPMG Cycling Club Master Women (40-44)    
97 Oğulcan Özdemir KPMG Cycling Club Elite Men (19-34)    
98 Mustafa Bent RM BENT FOOD Elite Men (19-34)    
99 Ergin Güler KPMG Cycling Club Elite Men (19-34)    
100 Erkan Akyalçın UStri Master Men (35-39)    
101 İlhami Başpınar Team ll MooN Master Men (45-49)    
102 Deniz Üstündağ Master Men (35-39)    
103 Ali Sakinsel NASHİRA CYCLİNG TEAM Master Men (50-54)    
104 Murat Şimşek VeLoOn6 Master Men (50-54)    
105 Hakan Memik VeLoON6 Master Men (45-49)    
106 Güray Tatlı BUDOST Master Men (45-49)    
107 Ali Görkem Algın Veloonaltı Master Men (40-44)    
108 Kemal Erhan Özkan NASHIRA CYCLING TEAM Master Men (45-49)    
109 Harun Çal AKDENİZ YOL BİSİKLETİ GRUBU Master Men (35-39)    
110 İbrahim Tolga Bodur Velomaris Team & IP Hotels Elite Men (19-34)    
111 İsmail Alpaslan Master Men (35-39)    
112 Ömer Afşın Özmen VeLoON6 Master Men (40-44)    
113 İsmet Pire GREEN PEDAL BISIKLET KULUBU Elite Men (19-34)    
114 İbrahim Baykal FTA Bisiklet Tk. Master Men (45-49)    
115 Kenneth Bourque VELOKSK Master Men (40-44)    
116 Hasan Çalışkan Elite Men (19-34)    
117 Erkin Can Umul Master Men (35-39)    
118 Enver Soyel Green Pedal Cycling S.K.D Master Men (35-39)    
119 Seyran Güneş PEGASUS CYCLING TEAM Master Men (35-39)    
120 Turgay Germen İZGEM Master Men (40-44)    
121 Birol Karakaya Sundu 4ever Master Men (40-44)    
122 Bilal Ceral GREEN PEDAL CYCLING Master Men (35-39)    
123 Alparslan Doğan Master Men (40-44)    
124 Emre Özgümüş URBANIST TT Master Men (35-39)    
125 Volkan Arslan Bolu belediye bisiklet spor kulubu Master Men (35-39)    
126 Sean Mcguire Master Men (45-49)    
127 Atay Aygün Velonight Elite Men (19-34)    
128 Selçuk Bertan LEFTRIGHT MULTISPORT Master Men (40-44)    
129 Mustafa Sağlam Master Men (35-39)    
130 Tolga Dikicier PELOTON BURSA Elite Men (19-34)    
131 Alper Daldal YÜZ BİN KOŞ Master Men (40-44)    
132 Şevket Özer VELOMARİS TEAM & IP HOTELS Elite Men (19-34)    
133 Timur Nizam Master Men (40-44)    
134 Yıldıray Keleş VELOMARİS TEAM & IP HOTELS Master Men (40-44)    
135 Turhan Günay VELOMARİS TEAM & IP HOTELS Elite Men (19-34)    
136 Mehmet Akarcalı Ferdi Master Men (50-54)    
137 H. Tolga Gök VELOMARİS TEAM & IP HOTELS Master Men (35-39)    
138 Fatih Kırbız AKRA Master Men (35-39)    
139 Hüseyin Yılmaz ANTALYA SPOR Master Men (50-54)    
140 Pierre Bastin kastamonu toprak su Master Men (50-54)    
141 Selver Çalışkan Youth Men (16-18)    
142 Enginalp Leblebici Elite Men (19-34)    
143 Alper Köroğlu Kapaklı Bisiklet Spor Kulubü Elite Men (19-34)    
144 Erdem Gürcan Velomaris Team & IP Hotels Elite Men (19-34)    
145 Murat Kırlangıç Antalya Yoldaşlar Pedal Grubu Master Men (50-54)    
146 Sinan Doğan Master Men (40-44)    
147 Emre Kazancı VELOMARİS TEAM & IP HOTELS Master Men (40-44)    
148 Melih Özler DECATHLON MALTEPE Elite Men (19-34)    
149 Erdem Şen İTÜ Bisiklet Takımı Elite Men (19-34)    
150 Cem Doğan VELOMARİS TEAM & İP HOTELS Master Men (45-49)    
151 Rinat Akhmedbekov Apple city team Master Men (65+)    
152 A. Cüneyt Õzcan Velomaris Team & IP Hotels Master Men (45-49)    
153 Tarkan Alpay Master Men (50-54)    
154 Serkan Polat Kastamonu Toprak Su Master Men (40-44)    
155 Oğuz Şengezer Sundu Bisiklet Master Men (40-44)    
156 İsmail İltir NASHİRA CYCLING TEAM Master Men (55-59)    
157 Mustafa Volkan Gürçay Ferdi Master Men (40-44)    
158 Tansu Şen Bireysel Master Men (65+)    
159 Öner Savucu IGR CC Master Men (55-59)    
160 Emre Zengin HAVA ASTSB MYO Master Men (35-39)    
161 Burak Berber USUAL SUSPECTS Master Men (35-39)    
162 Ufuk Tefçi Master Men (40-44)    
163 Hale Akıncı FERDi Elite Women (19-34)    
164 Volkan Önder JUST CYCLING Master Men (50-54)    
165 Mustafa Ünlü Ferdi Master Men (35-39)    
166 Yılmaz Varol VELOMARİS TEAM & IP HOTELS Master Men (40-44)    
167 Engin Sarı Kastamonu Toprak Su Master Men (40-44)    
168 Toygar Süner Youth Men (16-18)    
169 Hüseyin Aydoğan FERDİ Master Men (40-44)    
170 Ali Rıza Fırıncı NASHIRA CYCLING TEAM Master Men (60-64)    
171 Ataman Şekerci NASHİRA CYCLİNG TEAM Master Men (45-49)    
172 Ferhat Yılman İnegöl Bisiklet Kulübü Master Men (35-39)    
173 Murat Yılman İnegöl Bisiklet Kulübü Master Men (40-44)    
174 Samet Yavuz İTÜ BİSİKLET TAKIMI Elite Men (19-34)    
175 Ali Candan BÜYÜKÇEKMECE BİSİKLET KULÜBÜ Master Men (35-39)    
176 Güngör Aknesil BÜYÜKÇEKMECE BİSİKLET KULÜBÜ Master Men (55-59)    
177 Ziya Beşparmak BÜYÜKÇEKMECE BİSİKLET KULÜBÜ Master Men (45-49)    
178 Serhat Özcan BÜYÜKÇEKMECE BİSİKLET KULÜBÜ Elite Men (19-34)    
179 Alperen Kurt BÜYÜKÇEKMECE BİSİKLET KULÜBÜ Youth Men (16-18)    
180 İsmail Çavuşoğlu Fiberli-Antalyaspor Elite Men (19-34)    
181 Vadim Yudkin Omsk Masters Master Men (50-54)    
182 Adil Deniz Karacagil Fiberli Antalya spor Elite Men (19-34)    
183 Sefa Toros Fiberli Antalyaspor Elite Men (19-34)    
184 Nuri Acar Fiberli Antalya Spor Master Men (40-44)    
185 Esin Yılmaz Elite Women (19-34)    
186 Hakan Kiltaş Fiberli Antalyaspor Master Men (40-44)    
187 Salih Tural ROTA BİSİKLET - ALBATROS Master Men (40-44)    
188 Cem Deviren 5³° Cycling Team Elite Men (19-34)    
189 Zait Pişirici ANTALYASPOR TRİATLON Elite Men (19-34)    
190 Ali Gülcan AG TRAİNİNG Elite Men (19-34)    
191 Necati Şevik Antalya sPOR Master Men (40-44)    
192 Mehmet Soyman GREEN PEDAL CYCLING Master Men (35-39)    
193 Ruso Yakimovic Kukidiamo Master Men (35-39)    
194 Eyyüp Durgun Elite Men (19-34)    
195 İsmail Mutlu Demir Ankara Fenerbahçeli İş İnsanları Spor Kulübü Derneği Elite Men (19-34)    
196 Ahmet Eren ISS CYCLİNG TEAM Master Men (35-39)    
197 Yiğit Yazıcıoğlu ODTÜ Master Men (40-44)    
198 Yüksel Kılıç İSTANBUL TRİATLON KULUBÜ Master Men (65+)    
199 Tayfun Yıldırım AG training Master Men (55-59)    
200 Fatih Aydın Ferdi Elite Men (19-34)    
201 Yusuf Deliorman ADANA GSGM Elite Men (19-34)    
202 Baris Kaya Master Men (40-44)    
203 Rafael Faizullin Alatau Racing team Elite Men (19-34)    
204 Sinan Albayrak PEDAL34 Master Men (40-44)    
205 Murat Kadir Tural Ferdi Master Men (50-54)    
206 Berat Çabuk Youth Men (16-18)    
207 Alihan Hatunoğlu Kabataş Erkek Lisesi Bisiklet Takımı Elite Men (19-34)    
208 Gökhan Uzuntaş Orvelo Master Men (35-39)    
209 Burak Ertürk Elite Men (19-34)    
210 Seher Cubukcu Master Women (40-44)    
211 Abdulkadir Arslan Welospeed Master Men (55-59)    
212 Buse Aygün Barış cycling team Elite Women (19-34)    
213 S. Selim Gündoğdu Ferdi Elite Men (19-34)    
214 Filiz Anlı FERDİ Master Women (35-39)    
215 Barış Özertür USTRI Master Men (40-44)    
216 Asuman Burcu Balci Merida Bassa Biking Team Master Women (35-39)    
217 Ömer Gül DOST BİSİKLETLER SK Elite Men (19-34)    
218 Muhammed Tayyip Yıldırım Peloton İstanbul Bisiklet Spor Kulübü Derneği Elite Men (19-34)    

Subscribe Newsletter